tv3.lv

Sodi tūkstošos! Pārkāpumu rekords? Aizmirstot par OCTA, mēnešiem brauc, fotoradari “knipsē” uz nebēdu

2021. gada 17. augustā 19:38

Raimonds šī gada ziemā uz vairākiem mēnešiem devās peļņā uz ārzemēm, savu “BMW” markas automašīnu atstājot lietošanā savai draudzenei. Kamēr Raimonds bija ārpus Latvijas, viņa spēkratam beidzās obligātā civiltiesiskā apdrošināšana (OCTA). Aizmirstot iegādāties jaunu OCTA, draudzene daudzus mēnešus brauca bez tās, kā rezultātā Raimonds nu tiek “nomētāts” ar fotoradaru sodiem. Autovadītājs nenoliedz, ka aizmāršība viņu neatbrīvo no atbildības, tomēr ir neizpratnē, kāpēc lēmumus par sodu piemērošanu apstrādā gausi un nosūta viņam kā īpašniekam ilgi pēc fotoradara fiksācijas. Raimonds jau saņēmis septiņus lēmumus par soda piemērošanu, pagaidām kopsummā viņam piemēroti sodi 2,5 tūkstošu eiro apmērā. Nav skaidrs, cik vēl sodus savā e-pasta kastītē saņems.

Gada sākumā Raimonds devās peļņā uz ārzemēm. Vairākus mēnešus ar puiša automašīnu Latvijā pārvietojās draudzene. Sapelnījis naudu, vasaras sākumā Raimonds atgriezās dzimtenē un atskārta, ka automašīnai beigusies OCTA.

Raimonds
iekūlies ķezā

Pagāja ilgs laiks – bez OCTA brauca no 9. februāra līdz 28. jūnijam. Atcerējos par OCTA, kad bija jāveic apskate. Nopirku OCTA, izgāju apskati, bet pēc kādas nedēļas atsūtīja fotoradara sodu. Pārkāpums [braukšana bez OCTA] tika fiksēts pirms maija, pirms 37 dienām.

Par periodu, kad bija ārzemēs un kad Latvijā vizinājās draudzene, saņēmis jau septiņus lēmumus par soda piemērošanu. Pagaidām sodu kopsumma ir 2450 eiro. Raimonds interesējies Valsts policijā (VP), cik vēl lēmumus par sodu piemērošanu saņems, tomēr to likumsargi nav varējuši pateikt.

Raimonds
iekūlies ķezā

Maksimālais laika limits, kurā sodus var izsūtīt ir gads kopš pārkāpuma izdarīšanas. Tātad, kā es saprotu, sodu var būt bezgalīgi daudz.

Raimonds uzskata, ka likumsargi ar fotoradaru fiksēto pārkāpumu apstrādi un lēmumu sagatavošanu vilcinās, jo nosūta lēmumus ar pamatīgu laika nobīdi: laika posms no fotoradara fiksācijas līdz lēmuma izsūtīšanai Raimonda pārkāpumu gadījumā ieildzis līdz pat vairākiem mēnešiem.

Raimonds uzskata, ka, ja sods pēc pirmās fotoradara fiksācijas būtu izsūtīts uzreiz, neuzkrātos citi daudzie sodi, jo, tādējādi saņemot informāciju par OCTA neesamību, būtu uzreiz iegādājies OCTA polisi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raimonds
iekūlies ķezā

Sodam ir preventīvs mērķis atturēt no atkārotas likuma pārkāpšanas, bet kā to ir iespējams panākt, ja pirmo sodu atsūtīja pēc 37 dienām. Tajā laikā sodus var uzkrāt bezgalīgi daudz. Ja par pārkāpumu paziņotu nākamajā dienā, protams, polisi būtu nopircis, jo tā maksā tikai 15 eiro uz trim mēnešiem. Tā ir nevis cilvēku atturēšana no likuma pārkāpšanas, bet gan naudas iekasēšana!

VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis informēja raidījumu, ka lēmumi par sodu piemērošanu pieņemti, iekļaujoties likumā noteiktajā termiņā. Viņš norāda, ka fotoradaru fiksācijas pēcāk apstrādā (noskaidro automašīnas īpašnieku, izsūta adresātam) VP darbinieki. Fotoradaru fiksāciju ir daudz, bet atbildīgo darbinieku skaits – ierobežots, skaidroja VP pārstāvis Jančevskis.

Juris Jančevskis
VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks

Mēs strādājam kapacitātes robežās, ņemot vērā pārkāpumu skaitu. Apstrādes process ir īpatnējs, jāveic vairākas pārbaudes, tiek pielietotas vairākas metodes. Kad pārkāpumu fiksē, tas nonāk pārkāpumu uzskaites krātuvē, vēlāk darbinieki apstrādā failus, pēc tam failus nodod pēc piekritības citiem lēmumu sagatavošanai un nosūtīšanai.

Policija atgādina, ka sodus saņēmušie var pārsūdzēt lēmumus, ko Raimonds jau izdarījis, cerot uz sev pozitīviem atkārtotajiem lēmumiem.

VP atgādina, ka pirms piedalīšanās satiksmē transportlīdzekļu vadītājiem, to īpašniekiem ir pienākums pārliecināties, ka spēkrats atbilst visām prasībām, tai skaitā, vai tam ir derīga OCTA. Tāpat likumsargi uzsver, ka atgādināt par OCTA polises derīguma termiņa beigu tuvošanos var lūgt apdrošnāšanas kompānijai, kā arī iespējams pieprasīt paziņojumus no Ceļu satiksmes drošības direkcijas e-pakalpojumiem (atrodi tos šeit).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm