tv3.lv

“Tas ir debilisms!” Taksometru vadītājiem latviešiem jāpierāda latviešu valodas prasmes

Daiga no Ventspils ir pieredzējusi taksometra vadītāja, kura rūpīgi ievēro prasības, kas saistītas ar taksometru licencēšanu, atļaujām un citiem nepieciešamajiem dokumentiem. Taču nu ventspilniece ir nokļuvusi sprukās, jo ir jāpierāda tas, kas jau tā ir acīmredzams.

2021. gada 19. aprīlī 9:40

Taksometra vadītājiem ik pēc trim gadiem jāatjauno īpašas apliecības. Lai to iegūtu, Autotransporta direkcija pārbauda, vai autovadītājam nav soda punktu un vismaz trīs gadu stāžs pie stūres.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daiga

Šogad mums prasa, lai taksometru vadītu, ir jābūt latviešu valodas B1 līmenim – sarunvalodai. Es tā sapratu, ka tas ir domāts citu, trešās valsts pilsoņiem, bet – ne latviešiem.

Daiga saglabājusi pat vairākus izglītību apliecinošus dokumentus, taču arī tie ne līdz galam pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Pat par spīti tam, ka latviešu valoda ir Daigas dzimtā valoda. Ventspilniece pamatskolu, toreiz vēl 8. klašu izglītību, absolvējusi 1981. gadā, bet vīrs 1972. gadā absolvējis tehnikumu. Izglītības dokumentos neesot ne pušplēsta vārdiņa, ka mācības apgūtas latviešu valodā.

Daiga

Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski.

Nederot arī Latvijas Republikas pilsoņa pase, kā arī ieraksts par latviešu tautību. Autotransporta direkcija par visām varītēm vēlas saņemt citus – uzskatāmus dokumentus. Daiga dzimusi Ventspilī, vīrs – Talsos. Abiem vecāki ir latvieši, abi mācījušies latviešu skolās. Taksometra vadītāja uzsver, ka mazākumtautības kolēģiem esot B1 līmenis ar attiecīgo dokumentu, kas tiek nosūtīts direkcijai… Un ar to kolēģiem visas problēmas beigušās. Tikmēr pārējiem jāj0ž pa pus pasauli, lai pierādītu to, kas jau tāpat visiem ir skaidrs.

Arī ventspilnieks Anatolijs, kurš ir krievu tautības, taču – Latvijas pilsonis un visai labi pārvalda latviešu valodu, ir vairāk nekā izbrīnīts par direkcijas prasību attiecībā pret kolēģiem-latviešiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anatolijs

Kāpēc latvietim, dzimušam Latvijā, mācījies latviešu skolā, vajag tās apliecības? Tas ir debilisms.

Daiga tikmēr uzsver, ja taksometra vadītājs nespēs pierādīt, ka viņš pārvalda latviešu mēli vismaz sarunvalodas līmenī, tad, visticamāk, konkrētajam cilvēkam nākšoties meklēt citu profesiju.

Kā norāda Daiga, Ventspilī ir vismaz 15 amata brāļu un māsu. Un taksometra vadītāji, kuri latviešu mēlē trin jau kopš bērna kājas, ir piedzīvojuši problēmas ar Autotransporta direkcijas jauno prasību.

Direkcijas pārstāve Zane Plone norāda, ka jaunā prasība ieviesta pērnā gada vasarā, jo saņemts lērums sūdzību par taksometra vadītāju sliktajām saziņas prasmēm latviešu valodā. Piemēram, īpašajās viedierīču lietotnēs taksometra vadītāja profilā atzīmēta latviešu valodas prasmes, taču realitātē šoferis pat nespēj sasveicināties, nereti pat gluži vienkārši izliekas par kurlmēmu.

Jaunā kārtība esot ieviesta, lai varētu izskaust negodīgos taksometru vadītājus. Direkcijas pārstāve gan uzsver, ka apspriestā procedūra nebūšot jāatkārto.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem.

Sazinājāmies ar Tiesībsarga biroju, “Bez Tabu” noskaidro, ka, kā to nosaka normatīvais regulējums, atsevišķās profesiju kategorijās darbiniekiem ir obligāti jāpārvalda valsts valoda noteiktā līmenī, kas ir jāapliecina ar attiecīgajiem dokumentiem. Līdz ar to Autotransporta direkcijas ieviestās prasības esot korektas un cilvēku tiesības nav aizskartas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm