tv3.lv

“Tur bija tādi pieclitrīgi ūdens trauki un vairāki urbumi bērzos!” Pļavnieku kapos uzdarbojas bērzu sulu tecinātāji

Rīdziniece Inese regulāri dodas apciemot savus tuvos aizgājējus uz Pļavnieku kapiem- tur iespējams redzēt dažnedažādus brīnumus, taču lielāku neizpratni rada pēdējo reizi piefiksētais, acīmredzot Pļavnieku kapos sulu tecināšanas darbos izmanto ne vienu vien bērzu, par ko liecina vairāki urbumi un pierādījumi plastmasas traukos. Kapos satiktie par šādām darbībām ir nudien pārsteigti, taču sulu tecinātāji pie rokas nav pieķerti!

Inese
pati nedzertu bērzu sulas no kapiem

Ejot pie saviem vecākiem, ieraudzīju bērzu sulas, kuras tiek tecinātas kapos. Tas man bija vēl lielāks izbrīns! Tur bija tādi pieclitrīgi ūdens bunduļi, bija viss sulu tecināšanas komplekts, kā arī vairāki urbumi, tātad ļoti mākulīgi tas ir izdarīts.

Gints Zēla
Pļavnieku kapu pārvaldnieks

Kapsētu pārvaldes darbinieki bija apsekojuši teritoriju, un vienā vietā tika konstatēts, ka kāds ir ieurbis bērzā, lai iegūtu sulas. Šī vieta, protams, tika likvidēta, un no kapsētas pārvaldes puses darbinieki tika aicināti atkārtoti apsekot. Un gadījumā, ja sastop to cilvēku, kas kaut ko tādu veic, izskaidrot viņiem, ka kapi nav gluži piemērota vieta priekš bērzu sulu ieguves. Mēs noteikti varētu aicināt, ja atkārtoti konstatējas, tad pašvaldības policijai pieslēgties šai situācijai. Es tā ļoti ceru, ka pēc šīs lietas likvidācijas, tas neatkārtosies vairāk.

Kapu uzraugi gan uzskata, ka aktīvistus pie administratīvās atbildības nevarētu saukt, norādot šo kā katra paša attieksmes un uzvedības jautājumu. Arī latviešu tautas folklorā ne par velti ir sakāmais-neko no kapiem neņemt un nenest mājās!

Andris Kapusts
folklorists un mūziķis

Dažreiz jau uz kapiem ir jāiet, tāpēc, ejot ārā no kapiem, obligāti jānoslauka kājas aiz vārtiem, lai nokristu smiltis no tām, jāaizlīdzina pēdu nospiedumi smiltīs. Vēl jau ir zināma tradīcija par krusta priedēm, kad nelaiķi ved uz kapsētu, kādā priedē iegriež krustu, lai aizgājējs netraucētu mieru palikušajiem.

Folklorists gan labāk neiesaka baudīt šādas sulas, iespējams, tās būtu labāk izmantot tikai ārišķīgai lietošanai!

Andris Kapusts
folklorists un mūziķis

Ir zināms, ka dziednieki miroņa kaulu parīvē pret kādu sāpīgu vietu, mēģinot to izārstēt. Varētu pieņemt, ka kapos tecinātu bērzu sulu varētu izmantot, lai, piemēram, ārstētu tikai kādu ādas kaiti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt sulu meistars Linards Liberts norāda, ka bērzu sulas, urbjot dažādās vietās, garšas izmaiņas nav jūtamas!

Linards Liberts
“Libertu bērzu vīndarītavas” īpašnieks

Var gadīties tā, ka tomēr vide ietekmē to bērza garšu, piemēram, ja bērzs būs uzaudzis virsū vecai izgāztuvei un tur ilgstoši bijusi skāba vide. Esmu redzējis, ja bērzs aug kūdrainā vietā, tad sula tek izteikti dzeltena un garša ir citādāka. Bērzs tomēr izfiltrē caur savu koku tik smalki, lai garša būtu pēc iespējas svaigāka.

Ja bērzu sulas garšo neierasti, speciālisti iesaka tās labāk nedzert un izvēlēties tās labāk iegādāties pie zināmiem pārdevējiem!

Darbā raidījumā Bez Tabu nākas akceptēt izaicinājumu pilnu ikdienu. Žurnāliste rūpīgi iedziļinās dažādu nejēdzību risināšanā un veido stāstus par visdažādākajām tēmām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm