tv3.lv

Ārčijs gadiem voljerā – cietsirdība vai nesaprasta mīlestība? Atņemot suni, policija un aktīvisti saceļ traci Ķekavas pusē

2021. gada 11. februārī 12:57

Uztraucoties par labturības prasību pārkāpumiem un dzīvnieka veselības stāvokli, Ķekavas novadā pašvaldības policisti roku rokā ar aktīvistiem no nodibinājuma “Dzīvniekupolicija.lv”, nepieaicinot saimnieku, izņēmuši suni no privātīpašumā esoša voljera. Suņa saimnieks, kurš, uzskatot, ka dzīvniekam nav darījis pāri, voljerā suni turējis vairākus gadus. Viņš vaino policistus suņa zādzībā, tikmēr kārtībsargi un dzīvnieku patversmē “Ulubele” ķepaiņa saimniekam pārmet cietsirdību pret dzīvnieku.

Raidījumā “Bez Tabu” vērsies Vello, kurš ir 10 gadus vecā suņa Ārčija saimnieks. 2016. gadā Vello īpašumā notika liela nelaime – nodega ģimenes māja. Saimei pašvaldība ierādīja citas dzīvojamās telpas, kurp ģimene pārcēlās, tomēr uzskatīja, ka sunim dzīve dzīvoklī būs mokoša, tāpēc izšķīrās par mīluļa atstāšanu savā īpašumā. Laikam ejot, līdzās nodegušajai mājai dzīvnieka turēšanas vajadzībām iegādājās un uzstādīja voljeru. Vello uzskata, ka voljera platība ir gana liela un suns tajā jūtas labi. Pēc saimnieka domām, konkrētā suņa turēšana šādos apstākļos nav nekas nosodāms.

Vello
Ārčija saimnieks

Tas tomēr ir āra suns. Turēt dzīvoklī būtu neprāts, tāpēc viņu te atstājām. Viņš te jūtas kā mājās, šī ir viņa vide. No sākuma viņš dzīvoja pie vecajiem šķūnīšiem, arī voljerā, pēc tam bija pie ķēdes. Vēlāk radās doma, ka vajadzīgs tāds kārtīgs voljers. Iegādājos, uzstādīju. Konkrētajā voljerā viņš jau otro gadu dzīvo. Voljera izmēri: 2×3 metri. Cik es zinu, Valsts policijas suņiem voljeri nebūt nav lielāki.

Vello “Bez Tabu” komandai demonstrē atveri voljeram līdzās esošajā šķūnī. Caur atveri suns var iekļūt siltinātā būdā. Suņa saimnieks stāsta, ka vasaras siltajos mēnešos esot līdzās Ārčijam, jo saime rosoties dārzā un palēnām atjaunojot nodegušo namu. Vello apgalvo, ka arī nesezonā regulāri ierodas apraudzīt Ārčiju, papildināt barības un dzeramā krājumus, kā arī izvest pastaigā suni. Tāpat Ārčija pieskatīšanā palīdzot radinieki un tuvākie kaimiņi.

Foto: NO VELLO ARHĪVA

Nelūgtie viesi satraucas par suni voljerā

Vello pats un kaimiņi ik pa laikam esot redzējuši īpašumam nepiederošu personu rosību ap voljeru. Šīs personas gan piebarojušas, gan patvaļīgi atbrīvojušas suni no voljera. Reiz Vello, pieķerot kādu sievieti savā īpašumā, esot aizrādījis viņai, savukārt nezināmā sieviete aizrādījusi par Ārčija turēšanas apstākļiem. Īpašuma saimnieks “Bez Tabu” komandai demonstrē voljera bojājumus. Tas, pēc Vello domām, esot šo nepiederošo personu roku darbs, cenšoties izlaist suni no voljera. Reiz pie suņa restotās mājvietas esot atrasts arī lauznis. Par voljera bojāšanu Vello ziņojis Valsts policijai, nu gaida likumsargu izmeklēšanas rezultātus.

Pērnā gada nogalē Vello savā īpašumā uzgāja informatīvu materiālu no dzīvnieku aizsardzības organizācijas “Dzīvniekupolicija.lv”, kurā dzīvnieku aizstāvji piedāvāja savu padomu un palīdzību dzīvnieka turēšanā. Tāpat informatīvajā lapā rakstīts, ka “aicinājuma ignorēšanas gadījumā būsim spiesti informēt uzraugošās iestādes”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vello stāsta, ka sazinājies ar aktīvistiem, lūdzis viņiem likties mierā, norādot, ka raizēm par dzīvnieku neesot iemesla.

Policija izņem suni, saimnieks jūtas apzagts

Šā gada janvāra vidū, nepieaicinot Ārčija saimnieku Vello, īpašumā ieradās Reģionālās pašvaldības policisti, kuri roku rokā ar aktīvistiem izņēma suni un nogādāja dzīvnieku patversmē “Ulubele”. Vello šādu rīcību sauc par zādzību.

Vello
Ārčija saimnieks

Suns ir čipots un reģistrēts, bet neviens ar mani nesazinājās. Sanāk, ka, nesazinoties ar mani, privātīpašumā var ienākt kurš katrs un paņemt manu īpašumu, un aizvest kaut kur! Es uzskatu, ka dzīvnieku nozaga!

“Bez Tabu” izdevās sazināties ar sievieti Elīnu, kura atklāja, ka bijusi no tām, kura viesojusies pie Ārčija Vello īpašumā un barojusi suni. Viņa stāsta, ka savām acīm redzējusi antisanitāros apstākļus voljerā. Tāpat citkārt suni esot redzējusi savainotu. Par dzīvnieka turēšanas apstākļiem Elīnai sūdzējusies arī kāda Vello kaimiņiene.

Elīna
satraukta par Ārčiju

Tā kaimiņiene tur baro kaķus un pabaro arī Ārčiju. Viņa stāstīja, ka tas jau piecus gadus tā ir ar Ārčiju, ka viņš [saimnieks] neko nedara, suns pusbadā visu laiku. Viņa stāstīja, ka Ārčijs tā kauc! Nenormāli! Ārdās pa būri, grib ēst! Un smirdoņa! Ārprāts! Tāda smirdoņa! Nemazgā no tiem sūdiem, mīzeliem! Jēzus, Marija! Viss piedirsts, piemīzts! Es to skatu arī redzēju. Kad sākās sals, aizgājām, bet viņš necēlās, gulēja uz padona, viss nosarmojis, necēlās augšā! Tas nozīmē, ka jau viss… Sapratām, ka jāsāk kaut ko darīt. Jāceļ augšā visus ārstus, policijai jāzvana! Vienu dienu mēs tur atnācām, viss būris bija ar asinīm, restes notraipītas ar asinīm. Viņš izgrauzās naktī caur restēm! Kā viņš gribēja ārā!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vello nenoliedz, ka sunim bijušas brūces, tomēr uzskata, ka tās gūt veicinājusi aktīvistu darbība. Esot savainojies, spraucoties caur restēm, kuras pletuši un lauzuši dzīvnieku draugi, mudinot suni lauzties ārā.

Ārčijs nogādāts “Ulubelē”, kur saimnieku vaino cietsirdībā

Dzīvnieku patversmes “Ulubele”, kur nogādāts Ārčijs, vadītāja Ilze Džonsone suņa saimnieku Vello vaino cietsirdībā pret dzīvnieku. Viņa stāsta, ka patversme aktīvi sadarbojas ar “Dzīvniekupolicija.lv” aktīvistiem, arī šajā, kā pati to sauc, Ārčija glābšanas gadījumā.

Ilze Džonsone
dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja

Jau iepriekš redzējām, ka Ārčijs dzīvoja netīrītā, piekakātā voljerā. Mēs atstājām zīmīti, paziņojumu sazināties, jo bija arī sūdzības par nepienācīgiem dzīvnieka turēšanas apstākļiem. Šis saimnieks ar mums sazinājās, teica, ka viņš suni aprauga regulāri. Tomēr mēs viņam izklāstījām savas bažas, atgādinājām, ka valstī noteikts ar likumu vest suni pastaigās vismaz divas reizes dienā pa pusstundai, ja suns dzīvo pie ķēdes vai voljerā. Kaimiņi liecināja, ka pie suņa ierodas pāris reižu nedēļā. Mums ir video fiksācija, kā izskatījās voljers, proti, absolūti netīrs. Ūdens bija sastāvējies. 17. janvārī bija kārtējie kaimiņu zvani, sūdzības par suņa apātiskumu un necelšanos kājās. Ziņojām par to pašvaldības policijai. Policijai konstatējot suņa apātiskumu, sasalušu ūdeni traukā, citus nepienācīgus apstākļus, suns tika izņemts un atvests uz “Ulubeli”.

“Ulubeles” vadītāja Džonsone informē, ka Ārčija veselības stāvokli izmeklējis veterinārārsts, kura atklātais liecinot par nopietnām veselības problēmām.

Ilze Džonsone
dzīvnieku patversmes “Ulubele” vadītāja

Konstatējām ļoti sāpošas ausis, jo sevišķi viena ir ļoti iekaisusi, tā struto. Bija ļoti jutīgas priekšķepas, klātas krevelēm, galvā kreveles. Ir arī vecas traumas. Iespējams, viņš savainojies, laužoties ārā no tā cietuma. Arī asins analīzes nav iepriecinošas. Ārčijam ir mazasinība, ļoti augstā koncentrācijā asins parazīti. Tas, iespējams, ir nepareizas, sliktas barības dēļ. Viņam ir arī slikti aknu rādītāji. Gribu atgādināt, ka suns ir ļoti sociāls dzīvnieks. Viņš ļoti tiecas pie cilvēka. Tāds ir arī Ārčijs. Pamest savu suni īpašumā, kur paši nedzīvojat, bet kur ierodaties vien pāris reižu nedēļā – tā ir vistīrākā bezatbildība un, kā uzskatām, cietsirdīga rīcība pret dzīvnieku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto: EKRĀNUZŅĒNUMS NO AKTĪVISTU VIDEO

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Māris Bomiņš uzsver, ka, ierodoties īpašumā, policisti suņa stāvokli novērtējuši kā kritisku.

Māris Bomiņš
Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks

Vizuāli suns neizskatījās labi. Pie šīs gaisa temperatūras apstākļi voljērā bija zem jebkuras kritikas. Respektīvi, nebija barības, ūdens bija sasalis. Suns atradās uz tādas kā flīzētas grīdas, uz kuras suns šādā temperatūrā nedrīkst gulēt. it kā bija novietota palete, bet arī tā nav atbilstoša gulēšanai šādā temperatūrā. Mūsu bažas par suņa veselības stāvokli vēlāk apstiprināja arī veterinārārsts.

PVD veic pārbaudi un saskata nebūšanas suņa izņemšanā

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Bomiņš informē, ka Ārčija saimnieks jau iepriekš sodīts par dzīvnieka labturības prasību neievērošanu. Pēc suņa izņemšanas uzsākta administratīvā lietvedība, kuras ietvaros situācijas vētīšanai piesaistīti Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) eksperti.

Pārbaudot informāciju par iespējamiem labturības prasību pārkāpumiem, PVD paralēli kritizē pašvaldības policistus un dzīvnieku aizstāvjus par veidu, kā izņemts Ārčijs.

Mairita Riekstiņa
PVD pārstāve

Tāpat kā jebkuram cilvēkam, kurš redz dzīvnieku labturības prasību pārkāpumus, viņiem bija jāziņo kompetentām iestādēm, nevis jārīkojas uz pašu iniciatīvu, izņemot dzīvnieku. Dzīvniekus var izņemt tikai administratīvā procesa ietvaros. To var darīt tikai atbildīgās institūcijas. Visiem, kuriem šķiet, ka pieļauti pārkāpumi dzīvnieku labturībā, nav tiesību dzīvnieku izņemt. PVD var izņemt, tomēr arī PVD nekad neizņem dzīvniekus, ja nav klāt dzīvnieka īpašnieka vai neesam saņēmuši tiesneša vai prokurora atļauju. Dzīvnieki ir personas īpašums. Lai varētu apsekot mums nepieejamu teritoriju, to var izdarīt tikai dzīvnieka īpašnieka klātbūtnē vai saņemot iepriekš minētās atļaujas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PVD pārstāve Mairita Riekstiņa uzsver, ka, tā kā suns ir čipots un reģistrēts Lauksaimniecības datu centra reģistrā, policistiem vajadzēja pārbaudīt datus un sazināties ar saimnieku.

Mairita Riekstiņa
PVD pārstāve

Tāds bija mērķis šai dzīvnieku reģistrācijai, lai nepieciešamības gadījumā varētu ātri sazināties ar dzīvnieka īpašnieku. Ne tikai šādā gadījumā, bet arī gadījumos, kad dzīvnieki tiek atrasti.

Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks Bomiņš uzskata, ka PVD pārmetumi ir nepamatoti.

Māris Bomiņš
Reģionālās pašvaldības policijas priekšnieks

Svarīgākais bija izglābt suni. Arī īpašnieks mums pārmeta, pieminēja tiesisko pusi. Tomēr atgādinu, ka nesen stājies spēkā jaunais Administratīvās atbildības likums, kas nosaka izņemšanas procedūru. Ir noteikumi, kas diktē rīcību ar izņemto mantu. Šajā likumā ir atsevišķa sadaļa par dzīvniekiem. Tajā noteikts, ka dzīvnieks nododams iestādei, kas spēj par viņu parūpēties. Šajā gadījumā atbildīgā iestāde, kas arī uzsāka administratīvā pārkāpuma procesu, ir pašvaldības policija. Būtiski atzīmēt, ka PVD ir savs darba laiks, operatīvi neizbrauc uz notikuma vietu. Ņemot vērā suņa kritisko stāvokli, vilcinoties suns varēja vienkārši neizdzīvot. Visus pieprasītos materiālus esam nosūtījuši PVD.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm