“Baidos, ka viņi nosals!” Aizverot bēniņu lūku, baložus atstāj ziemas salā; putnu aizbildne satraukta

2022. gada 5. decembrī 17:11

Pavasarī atverot daudzdzīvokļu nama Rīgā bēniņu lūku, bēniņos apmetušies baloži. Iestājoties ziemas salam, lūka atkal aizvērta. Putnu aizbildne Milana satraukta, ka, paliekot bez pajumtes, baloži var nosalt.

Rīdziniece Milana ir liels dzīvnieku draugs. Jo īpaši tuvi sirdij ir putni, kurus baro, tādējādi palīdzot pārziemot, un nogādā lidoņus patversmē, ja kāds savainojies. Pavasarī atvēra kaimiņos esošā daudzdzīvokļu nama Dārzciema apkaimē bēniņu lūku. Kā sapratusi Milana, tas darīts mājas vēdināšanas nolūkā, cīnoties ar pelējumu. Milana novērojusi, ka atvērtajos bēniņos pavasarī sākuši ligzdot baloži.

Milana
putnu aizbildne

Protams, to izmantoja baloži. Putni atlidoja, novija ligzdas, vēlāk, rudenī, saskaitīju jau 14 baložus. Ļoti mīlīgi balodēni, tik jauki bija vērot viņus.

Šoziem, iestājoties salam, lūku atkal aizvēra, baložus atstājot bez pajumtes, raidījumam stāstīja Milana. Viņa fotoattēlos iemūžinājusi, kā daudzi baloži, netiekot bēniņos, dežūrē ārā pie lūkas, sasēduši uz vadiem.

Milana
putnu aizbildne

Ziemā, pagājušajā nedēļā, kaimiņiem laikam bija auksti, tāpēc nolēma aizvērt šo lūku, izdzenot baložus ārā. Ļoti sāpīgi noskatīties – izdzina putnus no mājvietas, baložiem ziemas salā nav kur patverties.14 baloži sēž uz vadiem, palodzes, saspiežas cieši, lai sasildītos. No saviem logiem redzu, ka viņi nakšņo tepat, bet dienas laikā kaut kur aizlido. Tagad, kad snieg, būs arī sals, baidos, ka viņi nosals.

Ornitologs mierina – pilsētā putni atradīs, kur patverties no aukstuma

“Bez Tabu” guva apstirpinājumu, ka bēniņu lūka aizvērta pēc sūdzībām par aukstumu namā. “Kāpēc cietsirdīgi? Ko mums darīt? Mums jāsalst? Visi putniņi uzturas ārā.
Bēniņos nevienu neieslodzīja,” par lūkas aizvēršanu stāstīja mājas iedzīvotājs.

Savulaik, būvējot namus, lūka iestrādāta, lai vēdinātu koplietošanas telpas; arī šodien tās kalpo šim nolūkam, lai nepieļautu telpu pelēšanu un izvairītos no citām problēmam, norādīja SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāve Una Grenevica. Viņa piebilda, ka iestājoties ziemai, lūka aizvērta, lai taupītu siltumu un saudzētu iedzīvotāju maciņus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Una Grenevica
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāve

Katrs eiro ir no svara. Protams, ka gan mūs, gan mūsu klientus satrauc tas, cik ļoti augstas ir energoresursu cenas. Aizvērta lūka, nomainīti logi kāpņu telpā, aizvērtas ārdurvis, pareizi vēdinātas telpas dzīvoklī un koplietošans telpās – tas viss atstāj pozitīvu ietekmi uz rēķiniem.

Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ar “Bez Tabu” starpniecību mierināja Milanu – baloži pilsētā atradīs citu dietu, kur patverties.

Dmitrijs Boiko
Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs

Ja bēniņi ir ciet, putni var atrast citu vietu, kur paslēpties no aukstuma un pagulēt. Nav jāuztraucas.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm