“Baidos, ka zirgi neizdzīvos!” Iedzīvotāji Pļaviņu pusē uztraucas par zirgu turēšanas apstākļiem

Vairāki zirgi saimniecībā Pļaviņu novadā pamesti likteņa varā salā, sniegputenī un lietū, ziņo vietējie iedzīvotāji. Lai gan ir stallis, piekļuve tam netiekot nodrošināta. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) noskaidro, ka zirgi nav reģistrēti Latvijā.

2017. gada 8. februārī 19:38

Zirgu aploki ierīkoti Pļaviņu novada Stukmaņu ciema pašā centrā, kur, kā uzskata vietējā iedzīvotāja Veneranda, pensionēta veterinārā feldšere, zirgiem ir par šauru. Lai gan ir stallis, tajā vieta esot vien “izredzētajiem” dzīvniekiem, pārējie pakļauti ziemas salam, lietusgāzēm un vējam, jo augu dienu un nakti atrodoties aplokos zem klajas debess.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja kādam pateiktu, ka zirgs tiek turēts cauru ziemu aplokā mūsu klimatiskajos apstākļos, tas būtu kaut kas prātam neaptverams. Obligāti ir jābūt nojumei ar vismaz trijām sienām! Nezinu, vai zirgi izdzīvos līdz pavasarim!” pārliecināta ir Veneranda.

Sasalis ūdens un šaurība

Bez Tabu novēro, ka aplokos atstātie ūdens trauki aizsaluši, mēsli nav aizvākti. Tiesa, siena netrūkst.

“Es neko nesaku par sienu, bet jābūt ūdenim. Jātīra aploki regulāri. Rudenī zirgi mīcījās dziļos dubļos, aplokos zāle jau sen kā izmīdīta, un šeit viņiem ir pārāk liela šaurība, jo nav kur izskrieties,” sašutusi ir izbijusī veterinārā feldšere.

To, ka ciema centrs nav piemērotākā vieta, kur zirgiem atrasties, apliecina iedzīvotāju sūdzības par nepārtraukto mēslu smārdu. Ļaudis ar bažām gaida pavasari, kad viss kusīs.

PVD: Ciema centrs nav piemērots zirgiem

PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe arī piekrīt tam, ka apdzīvotas vietas centrs, kur apkārt dzīvojamās mājas un katru dienu pārvietojas iedzīvotāji, nav labākā dzīvesvieta zirgiem. Pirmkārt, tāpēc, ka ir pārāk neliela dzīvnieku pastaigu teritorija.

“Noteikti, aploki nav pietiekami lieli. Ir jāizvēlas, cik zirgus turēt. Iespējams, aploks vienam vai diviem zirgiem ir pietiekams. Tad vajag turēt vienu vai divus zirgus. Ja vairāk, tad jāmeklē cita vieta,” skaidro PVD pārstāve M. Irbe.

Kur saimnieks? Austrālijā

Izrādās, zirgu saimnieks ir vācietis, kurš dzīvniekus uz Latviju atvedis no dzimtenes, savukārt pats kādu laiku dzīvojot Austrālijā. Sastaptā saimnieka pārstāve, kurai uzticēts rūpēties par dzīvniekiem, noraida pārmetumus par apzinātu zirgu atstāšanu likteņa varā. Viņa norāda, ka stallim piekļuve ir nodrošināta visiem rumakiem.

“Es pat biju iecerējusi vākt parakstus, lai kāds parūpējas par dzīvniekiem. Visi šeit šausminās, bet neviens neko nedara. Iedomājieties, ja jums dos ēst, bet istabā nelaidīs. Protams, es zirgus neatzīmēju, tomēr redzu, ka vieni un tie paši dzīvo ārā,” satraukta par dzīvnieku likteni ir Veneranda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PVD eksperte M. Irbe norāda, ka, lai gan zirgs spējīgs paciest skarbus laikapstākļus, piekļuve pajumtei ir jānodrošina. Dzīvnieku labturības uzraugi, Bez Tabu komandas mudināti, sola, ka veiks pārbaudi saimniecībā.

“Uz zirgu labturību nevar raudzīties tik viennozīmīgi, jo viņi ir pielāgojušies laikapstākļiem. Mēs vērsusies katra dzīvnieka veselības stāvokli,” skaidro PVD pārstāve M. Irbe.

Tāpat viņa uzsver, ka zirgi nav reģistrēti Latvijā. Tas ir sodāms pārkāpums.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm