Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Bebru izmedīšana Rīgā ir bezjēdzīga, uzskata eksperts; vāc parakstus dzīvnieku glābšanai
Dzīvnieku aizstāvji ar iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” cenšas izglābt līdz 80 Rīgas bebru, ko pašvaldība lēmusi nogalināt, dzīvības. Dzīvnieku izmedīšana, cerot risināt bebru sagādātās problēmas, ir bezjēdzīga, uzskata arī bioloģijas doktors, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.
Par iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” dzīvnieku aizstāvji saka: “Šī iniciatīva veidota ar mērķi apturēt bebru bezgalīgu ķeršanu un nogalināšanu, kā tas notiks, īstenojoties Rīgas domes plānam. 60 vai vairāk bebru likvidācija neatrisinās problēmu ar infrastruktūru un teritoriju applūšanu, kas ir reāli novēršamā problēma, jo noķerto vietā ātri ienāks citi bebri.”
Bebru draugi uzskata, ka pašvaldībai ar kvalificētu speciālistu palīdzību jāveic izpēti vietās, kurās ir bebri, kurās tie rada applūdināšanas risku, bojā infrastruktūru un kokus. Aicina novērot vidi un regulāri atbrīvot ūdenstilpes no bebru veidotajiem dambjiem. Par iniciatīvu var parakstīties šeit.
Jau vēstīts, ka pērn Rīgas pašvaldības Medību koordinācijas komisija pieteica “karu” bebriem. Pašvaldībā skaidro, ka galvaspilsētā ir vairāki simti bebru, un to populācija strauji augusi labvēlīgo apstākļu, piemēram, dabisko ienaidnieku trūkuma dēļ. Bebriem savu dzīves apstākļu uzlabošanai ir liela vēlme veidot dambjus upītēs, grāvjos un caurtekās, applūdinot plašas teritorijas, turklāt dambju būvēšanai nograužot vai sabojājot kokus lielā apmērā un plašās zonās. Tas rada zaudējumus gan iedzīvotājiem, gan pašvaldībai – tiek bojātas ēkas, pārpurvoti meži, pļavas, dārzi un mazdārziņi. Iecerēts samazināt šo dzīvnieku skaitu Rīgā, nomedījot līdz 80 bebru. Bebru aktivitāšu ierobežošanai galvaspilsētā tika piešķirts finansējums un izsludināts iepirkuma konkurss, kurā neviens pretendents nepieteicās. Pēc tam ar medniekiem notika sarunu procedūra, kuras rezultātā ar vienu no medniekiem noslēgts līgums par bebru izķeršanu līdz 2024. gada beigām. Līguma summa ir 30 000 eiro (vidēji 1250 eiro mēnesī). Vairāk uzzini šeit.
Bebru aizstāvjus nepatīkami pārsteidz, kāpēc par tik daudzu dzīvnieku iznīcināšanu galvas kopā lika tikai medību eksperti, nepieaicinot dzīvnieku aizsardzības organizāciju pārstāvjus. Pašvaldībā raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka šādu ekspertu piesaistīšana ir iespējama, bet šajā jautājumā tā neesot bijusi nepieciešama. Turklāt bebrus Latvijā atļauts medīt, un šādam risinājumam neesot iebildusi Dabas aizsardzības pārvalde, norādīja Rīgas pašvaldībā.
Eksperts pārliecināts – vieta tukša nepaliks
Bebru izmedīšana, cerot risināt šo dzīvnieku sagādātās problēmas, ir bezjēdzīga, uzskata arī bioloģijas doktors, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.
Rīga piesaista daudz iespēju apmesties galvaspilsētas teritorijā. Piesaista bebrus, kuri tiek iztraucēti ļoti plašā ūdens baseina teritorijā. Rīgā noslēdzas Daugava, tāpat Rīgas tuvumā ir Lielā Jugla, Mazā Jugla, necik tālu nav Gaujas un Lielupes ietekas. Īpaši pēdējā laikā šajās upēs notiek vērienīgas ūdenslīmeņa svārstības. Tās izdzen bebrus no viņu dzīvesvietām, kā dēļ viņi meklē, kur patverties, piemēram, Rīgā. Bebri meklē mierīgas, netraucētas vietas. Ir paredzams, ka šo izķerto bebru vietā ātri būs nākošie 60 vai 160 bebri. Tikai medības to neatrisinās.
Ozoliņš uzskata, ka primāri jācīnās ar cēloņiem, kāpēc dzīvniekiem tīk apmesties noteiktās vietās, nevis bebriem, šo metodi pielietojot kā galējo risinājumu problēmas risināšanā. Pēc Ozoliņa domām, jātīra krastus, tos jānostiprina un jāpadara nepiemērotus alu rakšanai, jāaizvāc nograuztos kokus. “Tikai bebru medības – tas ir netālredzīgi,” uzskata Ozoliņš. “Teritoriju jāpadara bebriem nepiemērotu. Tad bebri dosies uz citām vietām, lielajām upēm un ezeriem, kur var dzīvot netraucēti.”
Tāpat Ozoliņš norāda – atalgot mednieku tikai par nomedītā dzīvnieka faktu nav ierasta prakse. Viņaprāt, būtu jāatalgo par sasniegto rezultātu – bebru negatīvā darbība vairs nav novērojama konkrētajā vietā.
Piemēram, “Latvijas Valsts meži” arī slēdz līgumus ar medniekiem par renovēto nosusināšanas sistēmu ilglaicīgu uzraudzību, ja nepieciešams, arī bebru medīšanu. Maksā par rezultātu, lai teritorijas nebūtu applūdušas, nevis par nomedīto bebru skaitu. Līdz ar to medības, iespējams, nebūtu jāturpina tik lielā mērā.
Mednieks: “Šāda veida medības ir vitāli nepieciešamas”
“Bez Tabu” noskaidroja, ka pašvaldība slēgusi līgumu ar mednieku Jāni Medvecki. Viņš vairījās no publicitātes: nevēlējās stāties kameras priekšā, ar raidījumu komunicēja rakstveidā. Medveckis norādīja, ka bebrus medīs humāni, nepieļaujot dzīvnieku ciešanas. “Bebru apmedīšana notiks tikai un vienīgi ar Latvijā atļautiem medību rīkiem, ar to es domāju slazdus. Precīzāk runājot – tie ir “Conibear” tipa rāmjveida slazdi. Dzīvniekam šie slazdi momentāni ir ar letālu iznākumu. Slazdu pārbaude notiek praktiski katru dienu, neskatoties uz to, ka līgums paredz slazdu pārbaudi tikai ik pēc trim dienām,” informēja mednieks.
Lai gan bebru medīšana nav no vieglākajiem procesiem, mednieks ir pārliecināts, ka viņam ir pietiekamas iemaņas, lai paveiktu darbu.
Manuprāt, šāda veida medības ir vitāli nepieciešamas un lietderīgas situācijas normalizēšanai. Mērķis nav izķert visus bebrus Rīgas pilsētas teritorijā. Mērķis ir samazināt bebru skaitu līdz pieciešamam apjomam, lai nerada būtiskus zaudējumus pašvaldības un privātpersonu īpašumiem, kā arī infrastruktūrai. Kā arī, lai netērētu liekus finanšu līdzekļus nemitīgā cīņā ar bebriem. Tikai un vienīgi dambju jaukšanu un uzplūdumu samazināšanu es pielīdzinātu zobu sāpēm. Dambju jaukšana ir kā ibumetīna dzeršana, lai zobs sāpētu mazāk, bet problēmu kopumā tas neatrisina. Tādējādi pamazām problēma pieaug tikai lielākā apmērā līdz mirklim, kad vairs nav izturams un postījumu apmērs ir pieaudzis līdz ārkārtas situācijai. Šo pasākumu kopumu uzskatu kā preventīvu darbību, kas, ja šobrīd netiktu darīts, nākotnē sagādātu milzīgas problēmas un milzīgus zaudējumus pašvaldības un privātpersonu infrastruktūrai.
Medniekam jāveic bebru dzīvotņu un postījumu vietu apsekošana, apzināšana un kartēšana, bebru novērošana ar medību kamerām un termokamerām tumšajā laikā, kā arī iegūtā informācija jānodod pašvaldībai tālākai analīzei.
Rīgas kanāla trīs bebri netiks medīti.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!