tv3.lv

Dabas draugus Rīgā satrauc gulbis, kuram ap kaklu "aplikts dīvains cauruļveidīgs materiāls"

Aculieciniece gulbju pāri pamanījusi darba dienas vakarā, kad devusies uz Māras dīķi barot putnus. Plastmasas caurule gulbja kakla nospiežot, tādēļ to nepieciešams pēc iespējas ātrāk noņemt.

2018. gada 29. martā 8:58

Māras dīķī starp desmitiem pīļu peld arī viens gulbju pāris. Jau no paliela attāluma var redzēt, ka vienam no putniem ap kaklu ir aculiecinieces norādītais “cauruļveidīgais materiāls”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krista
putnumīle

Saprotam, ka tas tā nav paredzēts un ir jānoņem. Vai Jūs zināt, pie kā vajadzētu vērsties, lai izglābtu šo skaisto putnu no mokām? Var manīt, ka gulbja kakls tiek nospiests.

“Bez Tabu” filmēšanas komanda novēro, ka abiem gulbjiem ap kāju ir aplikts gredzens. Tikai vienam no putniem ap kaklu redzama zila plastmasas caurule. Visticamāk, ka putni šeit nav pirmo ziemu, jo tie jau pieraduši pie cilvēku klātbūtnes. Putnumīļu prātus gan tā īsti nenostrādina ap kaklu redzamā plastmasas caurule.

Pie dīķa sastaptā Valentīna stāsta, ka jau trešo gadu redz gulbi, kuram ap kaklu ir plastmasas caurule. Sieviete līdz šim nav novērojusi, ka putnam būtu problēmas uzņemt barību un arī viņa uzvedībā nevarot novērot neparastas pazīmes.

Vēršoties pie ornitologiem, saņemam norādes, ka jāsazinās ar putnu novērotāju Ruslanu Matrozi, kurš par konkrēto gulbju mātīti zina stāstīt vislabāk. Ornitologs uz tikšanos ar “Bez Tabu” ierodas ar tādu pašu plastmasu kā Māras dīķa gulbim ap kaklu un stāsta, ka tas putnam neērtības nerada. “Tā pat ir sava veida odziņa, kas viņu atšķir no citiem putniem,” stāsta ornitologs.

Ruslans Matrozis
ornitologs, apgredzenojis gulbju mātīti

Šī mātīte ir dzimusi vismaz 2001. gadā. Gredzenu uzlikām 2004. gadā, tagad zinām, ka viņa katru gadu ligzdo Skultes karjerā. Pateicoties šim kakla gredzenam, gulbi var atpazīt no lielāka attāluma, nav nepieciešams piekļūt tik ļoti tuvu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šādus kakla gredzenus izmanto kopš pagājušā gadsimta 1970. gadiem. Konkrētā mātīte ir sava veida rekordiste. Pieņemts, ka gulbju dzīves garums ir līdz 10 gadiem, bet šī mātīte latviešus priecē jau vismaz 17 gadus. Savas dzīves laikā apgredzenotais putns izaudzinājis vismaz 30 mazuļu.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm