Eksperiments: bērnam veikalā vieglprātīgi pārdod dzīvnieku; aktīvisti satraukti – dzīvnieks nav parasta prece

21. novembrī 20:39

15 gadus veca meitene, kura kopš agras bērnības glābj dzīvniekus, eksperimentā pārliecinās, ka dzīvnieku veikalā var nopirkt pat bērns. Šāda situācija ir nepieļaujama, jo dzīvā radība var nonākt ne pārāk gādīgās rokās un ar laiku kļūt nevajadzīga, brīdina dzīvnieku draugi.

15 gadus vecā Kristiāna darbojas dzīvnieku glābšanas biedrībā “Animal Helpers” un palīdz dzīvnieku patversmei. Viņa ar nelaimē nonākušu, arī par nevajadzīgiem kļuvušu dzīvo radību glābšanu nodarbojas jau kopš 11 gadu vecuma. Lai spētu apvienot sirdslietu ar mācībām skolā, Kristiāna skolojas tālmācībā.

Kristiāna
glābj dzīvniekus

Mūsdienās ir liels risks, ka spontāni paņemtie, piemēram, kaķi, truši, vēlāk nonāks uz ielas, jo tie vienā brīdī var apnikt. Jau sen novēroju, ka man atdod dzīvniekus bērnu vecāki, kuru atvases kaut kādā nesaprotamā veidā dabūjuši dzīvnieku. Konstanti ved tādus, kas dabūti zooveikalos, tādus, kuriem līdzi ir papīri no zooveikaliem. Sāku aizdomāties – kāpēc bērniem veikali uztic dzīvniekus?

Kristiāna pirms neilga laika veica eksperimentu lieltirgotavā “Depo” Berģos. 15 gadus vecā pusaudze kontrolpirkumā bez grūtībām iegādājās trusi. Tirgotājiem ir aizliegts pārdot dzīvniekus personai, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu, ja bērns nav guvis skaidru vecāku piekrišanu. “Depo” darbiniece ticēja uz vārda Kristiānas sacītajam, ka viņai it kā ir 16 gadu.

Kristiānai truši ir jo īpaši tuvi sirdij, uzskata, ka par šiem dzīvniekiem zina ļoti daudz. Pēc komunikācijas ar konkrēto veikala darbinieci pusaudze apšauba, ka viņa ir gana zinoša, lai konsultētu klientus par trušu turēšanu, īpatnībām.

Kristiāna
glābj dzīvniekus

Diemžēl pie truša tiku. Man neuzdeva papildjautājumus. Tā bija ļoti īsa saruna. Viņi [darbinieki] nevar daudz pastāstīt. Ļoti minimāli pastāstīja par uzturu. Neiedeva nekādu pavadzīmi, lapiņu kā instrukciju, neko. Neviens nepajautāja, ko es ar trusi darīšu, kā es to visu iedomājos, kāpēc gribu iegādāties dzīvnieku. Truši nav vienkārši mājdzīvnieki. Tie ir ļoti sarežģīti. Viņi visu grauž. Tas ir antisociāls dzīvnieks. Cilvēks, ieejot zooveikalā un ieraugot tās mīlīgās actiņas, viņš nesaprot, ka tas viss var beigties ar vilšanos: trusis nenāks komunicēt, tas nav klēpju dzīvnieks. Viņam par cilvēku ir vienalga.

Kristiāna un cita uzklausītā dzīvnieku glābēja uzskata – šādi iegādāta, arī vieglprātīgi pārdota dzīvā radība var nokļūt ne pārāk gādīgās rokās, ar laiku var kļūt nevajadzīga. Uzklausītie dzīvnieku aizstāvji uzskata, dzīvniekus nevajadzētu pārdot veikalos, dzīvo radību tirgošanu būtu jāatstāj audzētāju ziņā, kuri spēj kompetentāk konsultēt par konkrētā dzīvnieka īpatnībām un turēšanas apstākļiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Likums “Par Eiropas konvenciju par mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību” nosaka, ka mājas (istabas) dzīvniekus nedrīkst pārdot personām, kas jaunākas par sešpadsmit gadiem, bez vecāku vai citu personu, kurām ir vecāku atbildība, skaidri izteiktas piekrišanas. Tāpat normatīvie akti nosaka, ka specializētās tirdzniecības vietas īpašnieks nodrošina tirdzniecības vietā vismaz vienu tādu darbinieku, kurš apmācīts tirdzniecībā esošo mājas (istabas) dzīvnieku labturības jomā. Pārdodot mājas (istabas) dzīvnieku specializētā tirdzniecības vietā, pircējam izsniedz rakstiskus norādījumus par pārdodamā dzīvnieka ēdināšanu, dzirdināšanu un jebkuru nepieciešamo īpašo aprūpi.

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) raidījumu informēja, ka, spriežot pēc sūdzībām un PVD darbinieku kontrolpirkumiem, visbiežāk tirdzniecības vietas grēko ar rakstveida instrukciju par dzīvnieka turēšanu neizsniegšanu, bet situācija tirdzniecības vietās neesot kritiska.

Tā kā uzklausītie dzīvnieku draugi uzskata, ka dzīvniekus nevajadzētu tirgot veikalos, “Bez Tabu” vērsās Zemkopības ministrijā (ZM), lūdzot informēt, vai šai sakarā nav rosināmi kādi likuma grozījumi. ZM norādīja, ka likumdošana ir sakārtota, un, ja to ievēro, problēmām nevajadzētu būt.

Zemkopības ministrijas komentārs

Ja specializētajā tirdzniecības vietā netiek ievērotas dzīvnieku labturības prasības, kas noteiktas normatīvajos aktos, tad Pārtikas un veterinārajam dienestam atbilstoši noteiktajai kārtībai ir jāvērtē esošā situācija. Pārtikas un veterinārajam dienestam ir iespējas piemērot gan administratīvo sodu, gan apturēt uzņēmuma darbību. Zemkopības ministrija neplāno ar normatīvajiem aktiem noteikt stingrāku aizliegumu specializētajās tirdzniecības vietās tirgot mājas (istabas) dzīvniekus, nekā tas ir noteikts pašlaik.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm