tv3.lv

“Es sāku kliegt! Mazbērnam pusotrs gads…” Saldus pusē bīstās no kaimiņos audzētām mežacūkām

2021. gada 14. septembrī 17:49

Kāda daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas iemītnieki Saldus novada Lutriņu pagastā ir pilnīgā izmisumā. Līdzās namam brīvi pārvietojas mežacūkas, kas, kā izrādās, tiek audzētas turpat kaimiņos.

Sarmītes kundze atklāj, ka savulaik šeit uzturējušās pat 15 mežacūkas. Tagad to ir tikai četras. Tomēr ar to esot bijis gana, lai Sarmīte piedzīvotu patiesi satraucošus brīžus.

Sarmīte

Vai dieniņ, nāk virsū kuilis. Es sāku kliegt. Te jāraud pilnīgi [raud]. Atskrēja meita… Bet viņai mazs bērns – pusotrs gads.

Vietējie ar mežacūkām spiesti sadzīvot jau vairākus gadus. Pa šo laiku arī teritorijas nožogojums savu nokalpojis. Citviet sētai virsū uzgāzies koks, ļaujot urkšķētājiem skriet uz visām četrām debespusēm.

Sarmīte atklāj, ka meža dzīvniekiem nekādas barotavas vai dzirdinātavas neesot. Lai arī mežacūkas apdraudot iedzīvotājus, kaimiņi dzīvniekiem dod ēst. Pretējā gadījumā mežacūkas kviecot kā negudras, jo ir izsalkušas. “Bez Tabu” ierašanās brīdī mežacūku ģimene agresiju gan neizrāda, taču savvaļas dzīvnieki ir neprognozējami.

Citi iedzīvotāji atminas, kā, riskējot ar savu drošību, lēkuši pāri sētai, lai izglābtu aitu un nupat dzimušos jēriņus, ko mežacūkas grasījās notiesāt.

Vietējie ir vairāk nekā šokēti par apstākļiem, kādos tiek turētas mežacūkas un aitas, un arī suņi. Teritorija pati par sevi ir nesakopta un nudien neesot piemērota šādu zvēru turēšanai nebrīvē. Par kaimiņu esot ziņots pat dažādām iestādēm. Rezultāta neesot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ainārs

Kāpēc tiek turēts? Tāpēc, lai māju nosargātu, lai nenāk pāri, jo nāca cauri, kaimiņiem tur taka. Un visi gāja cauri, kur gribēja. Māju gāza riņķī vienkārši.

Valsts meža dienests norāda, ka minētajai personai 2006. gadā tikusi izsniegta atļauja medījamo dzīvnieku turēšanai nebrīvē. Visa informācija personai gan pēc tam bija jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, kur savukārt informācija jau kļūstot pieejama Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD), kam ir tiesības veikt konkrētajā vietā pārbaudes.

PVD tikmēr uzsver, ka dienestam līdz šim neesot nekas zināms nedz par mežacūku, nedz arī par aitu turēšanu.

“Bez Tabu” saruna ar Aināru ilgst vairāk nekā 10 minūtes. Lielāko daļu no tām teritorijas saimnieks veļ vainu uz kaimiņiem, kuri ar dažādām metodēm cenšoties iegūt savā valdījumā zemi.

Ainārs

Ja nebūs mana zeme, nedošu viņiem zemi, tad gāž virsū visu pārējo. [..] Viss atbilst standartiem. Vienkārši – tur ir rekets, kurš kuru tagad izspiedīs ārā.

Tikmēr daudzstāvu nama iemītnieki to noliedz un veļ vainu uz mežacūku saimnieku.

Paviesojoties arī Lutriņu pagasta pārvaldē, kas atrodas aptuveni kilometru no aplūkotā mežacūku aploka, norāda, ka pēc administratīvi teritoriālās reformas ir mainījusies pagasta pārvaldes vadība. Jaunais priekšnieks aicina gan iedzīvotājus, gan mežacūku saimnieku atkārtoti vērsties pagasta pārvaldē, lai, iespējams, atrisinātu samilzušo konfliktu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm