Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
“Izrādījās kurls!”! Gribot iepriecināt bērnu, no apšaubāmas pavairotājas “pa lēto” nopērk slimu franču buldogu
Vēloties iepriecināt bērnu, ģimene no Liepājas iegādājusies franču buldoga kucēnu. Uzķērušies uz it kā lieliskas cenas piedāvājumu, pirkuši suņuku bez ciltsrakstiem un vēlāk atskārtuši, ka dzīvniekam ir nopietnas veselības problēmas.
Skaties arī
Ģimene no Liepājas, vēloties sagādāt prieku bērnam, sludinājumu vietnē noskatīja franču buldoga kucēnu. To tirgoja pavairotāja Bauskā. Piedāvājums it kā lielisks: trīs mēnešu veca franču buldoga meitenīte vien par 350 eiro, bet bez ciltsrakstiem.
Pircēji mēroja tālu ceļu no Liepājas un Bausku, kur ar suņa tirgoni, klausot viņas ieteikumam, satikās autoostā.
Pārdeva Jeļena Abramova. Cena – 350 eiro – ļoti uzrunāja. Mēs paši bijām priecīgi, bērns arī mājās gaida un priecājas!
Drīz, suņukam jau esot Liepājā, ģimene atklāja ko ļoti nelāgu: suns nereaģē uz skaņām.
Sunītis ir kurls, nedzird. Nākam mājās, veram durvis, bet nereaģē. Guļ miegā. Skaļi saucam, bet nereaģē.
Tevi varētu interesēt
Vēlāk kurlumu konstatēja arī veterinārārsts (ģimene raidījumam uzrādīja speciālista izziņu). Centās sazvanīt suņa pārdevēju, bet viņa bija “kā zemē iekritusi” – neatbildēja uz zvaniem, stāstīja ģimenes pārstāvis Ingus.
Zvanījām no sveša numura, pacēla, bet izlikās, ka nepazīst. Aizsūtījām iepriekš arī īsziņu, ziņojot par sunīša veselības problēmām, bet viņa atbildēja īsi: “Nu jā, ļoti traki…
Suņa jaunie saimnieki uzskata, ka tirgotāja zināja, ko pārdod, jo iepriekš viņa šo pašu kucēnu reklamēja par vairāk nekā 600 eiro, bet vēlāk cenu samazināja līdz 350 eiro, un uz šīs ēsmas ģimene uzķērās.
“Bez Tabu” noskaidroja, ka konkrētā baušķeniece suņus pavairo, tirgo un reklamē kā šķirnes, bet bez ciltsrakstiem jau ilgstoši. Raidījums sazinājās ar vēl divām personām, kuras, lūdzot saglabāt anonimitāti, informēja, ka no konkrētās pavairotājas iegādājušies kucēnus ar nopietnām veselības problēmām. Konkrētā suņu pavairotāja nav reģistrējusies kā audzētāja.
Latvijas Kinoloģiskajā federācijā (LKF) norādīja, ka pārdodot dzīvnieku bez ciltsrakstiem, to nevar reklamēt kā šķirnes dzīvnieku. Pērkot nezināmas izcelsmes, neskaidros apstākļos pavairotu dzīvnieku, cilvēki bieži attopas lielās problēmās, brīdināja LKF prezidente Vija Klučniece.
Franču buldogs ir sarežģīta šķirne, ir jāieliek liels darbs, jāveic virkni analīžu, jāpiemeklē tāds pāris, lai nebūtu nekādu problēmu. Ja cilvēks lēti pērk, viņš parasti dārgi maksā. Ja sunim nav ciltsrakstu, tas nav šķirnes suns. To nevar saukt par franču buldogu. Viņiem [apšaubāmiem pavairotājiem] viss notiek pa lēto: nopērk lēti kucēnu, piemēram, no Baltkrievijas, kur ir nevis audzētāji, bet pavairotāji. Tur arī slimus dzīvniekus. Tur nav izslēgta dēla un mātes, māsas un brāļa pārošana. Savukārt ir oficiālas, reģistrētas organizācijas, kuras ir tiesīgas izdot ciltsrakstus. Pie reģistrētiem audzētājiem process ir caurspīdīgs. Piemēram, mūsu biedri nepavairo suņus ar sliktu ģenētiku, iedzimtām slimībām, eksterjerā sliktus eksemplārus, kā arī suņus, kuriem nav veiktas dažādas veselības pārbaudes. Oficiāli audzētāji veic virkni uzdevumu.
Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) norādīja, ka suņu pavairotājiem nav obligāti jābūt kādas organizācijas biedriem un dzīvnieki nav obligāti jāpārdod ar ciltsrakstiem, tomēr, ja saimnieciskā darbība ar dzīvniekiem bez ciltsrakstiem notiek, par to ir jāinformē PVD.
Ir arī jāiziet atbilstošas mācības. Mēs nevaram izsekot visiem šiem tirgotājiem. Viņiem pašiem jāinformē PVD, ka konkrētā adresē notiks dzīvnieku tirdzniecība. Tad mēs varam veikt pārbaudi par dzīvnieku turēšanas apstākļiem, pārbaudīt to, vai notikusi nekontrolēta vairošana. Varam arī prasīt, ar ko dzīvnieki pāroti, kā arī par to, vai pavairotājs zinājis, ka pārdotais dzīvnieks ir ar pataloģiju.
“Bez Tabu” noskaidroja, kur Bauskā dzīvo suņu tirgotāja. Viņu gan neizdevās sastapt, bet kopmītņu tipa mājas vienistabas dzīvoklī bija dzirdamas divu suņu rejas. Kā norādīja kaimiņi, dzīvoklī tiek turētas divas franču buldogu kuces. PVD solīja veikt pārbaudi konkrētajā adresē.
Dzīvnieku pavairotāja neatbildēja uz “Bez Tabu” žurnālista telefona zvaniem un īsziņu.
PVD pārstāve Mairita Riekstiņa brīdināja suņu tīkotājus būt uzmanīgiem un atgādināja pavairotājai par viņas atbildību.
Šajā gadījumā cilvēki bijuši gatavi darījumam autoostā, turklāt skaidrā naudā un bez līguma. Šādiem darījumiem nevajadzētu piekrist. Ja tirgotājs negrib satikties suņu turēšanas vietā un uzrādīt dzīvniekus, dzīvnieku izcelsmi un turēšanas vietu, tas var liecināt, ka būs problēmas. Ir aizliegta tirdzniecība ar slimiem, ģenētiski nepilnvērtīgiem dzīvniekiem ar iedzimtām patoloģijām. Ja tirgotājs nav zinājis par slimībām, pārdodot dzīvnieku, ētiski būtu risināt ar pircēju problēmu, atdodot naudu vai rodot citu risinājumu.
Suņa jaunie saimnieki apņēmušies mīlēt un lolot dzīvnieku, bet sagaida, ka pārdevēja atdos vismaz pusi samaksātās naudas, un cer, ka turpmāk, pavairojot suņus, aizdomāsies par dzīvnieku veselību.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!