tv3.lv

Jēkabpilietis uztraucas par Rīgas gulbjiem

2020. gada 15. decembrī 9:50

Juglas iedzīvotājus līdz šim priecējis gulbju pāris, kas uzturējies mikrorajonā esošajā Velnezerā. Pazeminoties gaisa temperatūrai, ūdenstilpe aizsalusi, kā rezultātā gulbji spiesti pastaigāties pa ledu.

Jēkabpilietis, kurš tagad dzīvo Rīgā, pamanījis mikrorajonā esošos gulbjus un to, ka putni šobrīd atrodoties bezpalīdzīgā stāvoklī. Atstātajā balss ziņā vīrietis norāda, ka centies sazināties ar dažādām iestādēm, lai gulbjiem sniegtu palīdzību, taču palicis nesadzirdēts.

Skatītājs norūpējies par gulbju likteni, ja tiem vairs nav iespēja uzturēties ezerā. Dienestiem esot jāiesaistās un jānodrošina, lai ezers pilnībā neaizsaltu.

Jēkabpilietis Rīgā

Tur ir gulbju pāris, kas netiek pie ūdens. Izskatās, ka viens no putniem varētu būt traumēts. Sazinājos ar ornitologiem, viņi novirzīja uz Beinerta klīniku. Viņi mani pārsvieda pie Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, tur pateica, ka jāzvana 112. Tur man teica, ka gulbis ir pietiekami stiprs putns, viņš ar knābi varot cauri ledum izsisties.

Žurnāliste Baiba Runce regulāri pastaigājas gar skatītāja norādīto Velnezeru un arī pati priecājusies par ezerā dzīvojošo gulbju pāri. Viņa gan nepiekrīt jēkabpilietim par to, ka gulbjiem būtu jāsteidzas palīgā. ”Blakus ir vēl viens ezers. Ja nemaldos, iedzīvotāji šos gulbjus bieži baro. Domāju, ka nav jāuztraucas par to to, ka gulbji iesals. Redzam, ka ezers ir aizsalis, gulbju šeit nav,” stāsta žurnāliste.

Baibai piekrīt arī ornitologs Dmitrijs Boiko, kurš norāda, ka gulbis ir gana gudrs putns, kurš izmanto cilvēku vēlmi viņu pabarot. Nakšņošanai gulbis izvēlēsies ūdenstilpi, kas nav aizsalusi.

Dmitrijs Boiko
Latvijas Nacionālā dabas muzeja ornitologs

Rīgā par šo jautājumu nav jāuztraucas, ir tik daudz ezeru, upju, arī Rīgas līcis, kas neaizsalst. Tāpēc putniem ir spārni, lai viņi varētu pārlidot uz citu vietu. Kad Daugava aizsalst, cilvēkiem viņu kļūst žēl, baro gulbjus ar maizi. Tas, protams, iepriecina gulbjus. Viņi paēd tur, kur ir ledus, bet nakšņot lido citviet. Jāuztraucas būtu gadījumos, kad gulbis sēž uz ledus un nereaģē uz apkārt notiekošo, vai redzams, ka gulbis nevar piecelties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja gulbis vēlas, viņš spēj migrēt uz dienvidiem arī decembrī un janvārī. Gadījumi, kad gulbis iesalst ledū, ir pamatīgs retums. Visbiežāk gulbis sēž uz ledus, jo viņam salst neapspalvotās kājas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm