tv3.lv

“Mokāmies un ciešam zaudējumus gadiem!” Latgalē kaimiņu lopi klīst un posta sējumus; īpašuma saimnieki bezspēcīgi

Ģimene jau gadiem ilgi ir bezspēcīga pret kaimiņu klaiņojošajiem lopiem, kuri izbradā lauku un noēd sējumus. Lai pasargātu savu īpašumu un ražu Latgalē, Rugāju novadā, sūdzējušies, vērsušies pēc palīdzības pašvaldībā, Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un citās iestādēs, tomēr lopi turpina postīt sējumus, dusmīgi ziņo ģimene.

2021. gada 21. aprīlī 19:37

Uldis un Vija jau gadiem ilgi cenšas tikt pie kaut cik sakarīgas ražas savā īpašumā Rugāju novadā, Lazdukalna pagastā, bet sūrojas, ka viņu kviešu laikā neaicināti viesojas, posta un izbradā sējumus kaimiņu lopi, kuri netiekot pieskatīti un klīstot kur acis rāda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uldis un Vija
sūdzas par kaimiņu lopu posta darbiem

Tā ir ilga problēma, kuru nekādi nevaram atrisināt gadiem ilgi. Tā mēs mokāmies un ciešam zaudējumus. Piemēram, aizpagājušogad kvieši jau bija vārpās, lopi atnāca un noēda pusi vārpas, vēl bija tā, ka pusotru hektāru auzu noēda pa tīro! Problēma jau ilgst aptuveni septiņus gadus.

Kad uz lauka ar Uldi un Viju tikās “Bez Tabu” komanda, kaimiņu lopu tur nebija. Par dzīvnieku neapzināto viesošanos uz lauka liecina tūkstošiem pēdu nospiedumu. Lauka saimnieki jau ilgstoši iemūžina lopu ieklīšanu savā un citos īpašumos. Kā stāstīja Uldis un Vija, lopi mēdzot aizklīst pat vairākus kilometrus no savas novietnes. Paši lopu saimnieki īpašumā nedzīvo, nav arī lopu gana un nožogojumi, kas atturētu lopus no klīšanas, arī nav visur, kur vajadzētu, stāstīja postītā lauka saimnieki. Tāpat saniknotie stāstīja, ka vairākiem lopiem ganāmpulkā ausīs neesot atpazīšanas (reģistrācijas) krotāliju.

Foto: EKRĀNUZŅĒNUMS

Uldis un Vija daudz reižu sūdzējušies tiesībsargājošajās iestādēs, PVD, Rugāju novada pašvaldībā, bet, ņemot vērā, ka lopi turpina klīst, secina, ka pret lopu saimniekiem vērstās sankcijas nav efektīvas.

“Bez Tabu” īpašumā, kurā tur klaiņojošos lopus, nevienu nesastapa. Saimniecībā “Bez Tabu” konstatēja vairākus lopus bez reģistrācijas zīmēm ausīs. Tāpat viens jaunlops gulēja beigts uz lauka. Raidījums sazvanīja vīrieti vārdā Intars, kurš ir viens no Ulda un Vijas kaimiņiem. Intars stāstīja, ka īpašumtiesības uz lopiem esot sadalītas starp vairākiem ģimenes locekļiem.

Intars
Ulda un Vijas kaimiņš

Sietus neturam, jo gaļas lopiem jābūt brīvā turēšanā. Bija noalgots gans, kurš šad tad aizdzērās, nevarēju izsekot līdzi. Lopi, protams, nav kā cilvēks, kuram pavēlot sēdēs uz vietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Telefonsarunā ar Bez Tabu Intars izteicās, ka ir ar mieru sazināties ar kaimiņiem, apzināt nodarīto skādi. Neizslēdz, ka varētu arī kompensēt zaudējumus.

Tiesa, Intars arī norādīja, ka Uldim un Vijai pret viņa ģimeni esot zobs, kaimiņi esot iekārojuši savā īpašumā iegūt daļu Intara ģimenes zemes, kuras nespēj iegūt. Lai gan nenoliedza, ka lopi mēdz aizklīst, viņš pieļāva, ka Uldis un Vija, iespējams, kādas citas personas rokām paši atsvabina lopus.

Intars
Ulda un Vijas kaimiņš

Viņi nevarēja piemeklēt iemeslu, lai mūs kaut kādā veidā apvainotu, jo interesē zemes. Viņi paši laida ārā no aplokiem. Aploki bija pārkniebti, lopi izlaisti no aplokiem, padzīti uz savu zemes pusi. Provokācija. Rezultātā piesaistīja visas attiecīgās iestādes, kuras vien varēja piesaistīt.

Uldis un Vija raidījumam noliedza šos kaimiņa pārmetumus un norādīja, ka viņi vēlas netraucēti saimniekot uz sava īpašuma bez nelūgtiem ciemiņiem.

Rugāju novada pašvaldības policisti arī vairākkārt konstatējuši lopu klaiņošanu, par ko ierosināti administratīvā pārkāpuma procesi un piemēroti sodi, “Bez Tabu” informēja novada domes priekšsēdētāja Sandra Kapteine. Viņa gan neatklāja, cik bargi sodi bijuši. Kapteine uzskata, ka primāri šīs problēmas risināšanā jāiesaistās PVD.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša informēja, ka PVD ļoti labi zināma šī problēma. PVD arī aizrādījis, sodījis par lopu klaiņošanu, reģistrācijas pārkāpumiem un licis novērst pārkāpumus. Ņukša arī neatklāja piemēroto naudas sodu apmēru, tomēr norādīja, ka tie bijuši pietiekami bargi. Lai gan izbradātā lauka īpašnieki uzskata, ka kaimiņi negādā par lopiem, ja reiz viņi aizklīst un meklē kur baroties citviet, PVD pārstāve Ņukša raidījumu informēja, ka veiktajās pārbaudēs nekas neliecināja, ka lopi tiek turēti badā.

Mārīte Ņukša
PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja

Dzīvniekiem ir tendence doties ārpus nožogojuma teritorijas, ja žogs vai stieple pārrauta vai tās nav, neskatoties uz to, vai lopam savā teritorijā ir barība. Protams, meklēs kādu zaļumu, piemēram, ziemāju zaļos sējumus. Tas garšo labāk nekā sauss siens. Tādā gadījumā īpašniekiem, ja apzinājās šo problēmu, tiešām vajadzēja nodrošināt pastāvīgu dzīvnieku pieskatītāju. Par to arī runājām ar viņiem. Nedrīkst pieļaut tādus gadījumus, ka vienreiz, otrreiz, vēl un vēl dzīvnieki aizklīst.

PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša informēja, ka pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās PVD pārstāvji veica jau kārtējo pārbaudi saimniecībā, bet tur lopus neredzēja. Saimnieki esot paziņojuši, ka esot pārdevuši visus lopus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm