"Nelielā pleķītī ēd un kakā!" Norāda uz zirgu dzīves apstākļiem Jumpravas pusē

Līga meža ielokā Jumpravas pagastā, tā teikt, dzīvo visu mūžu. Pērn uzradušies kaimiņi, kuri mājas piegulošā teritorijā nolēmuši turēt zirgus. Līgu uztrauc zirgu smagā elpošana.

Kaimiņiene atklāj, ka trīs zirgi un ponijs aptuveni piecus mēnešus ierobežoti samērā nelielā teritorijā. Tā visa noklāta ar dzīvnieku izkārnījumiem. Zirgi un to izkārnījumi tiek turēti vien aptuveni 60 metru attālumā no Līgas ģimenes mājas ieejas.

Divas ķēves elpo smagi, to stāvoklis Līgu uztraucis. Zirgiem, pat stāvot uz vietas, redzams, ka elpošana ir apgrūtināta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līga
Nobažījusies par zirgu stāvokli

Trīs no zirgiem ir slimi. Redzot, ka zirgi elpo, skaidri redzams, ka ir problēmas. Teritorija, kurā atrodas zirgi, nekad nav tikusi tīrīta. Tāpēc tur izskatās tā, kā izskatās. Slimiem zirgiem jāmīcas pa saviem izkārnījumiem. Jau tagad pa gabalu ir jūtama smaka. Jau šobrīd saprotu, ka mājai logus nevēršu vaļā siltajā laikā. Nevarēšu smaku izvēdināt.

“Bez Tabu” viesošanās laikā zirgu īpašniekus sastapt neizdodas. Vēlāk ar e-pasta starpniecību tiekam informēti, ka ar kaimiņieni izveidojies konflikts par Līgas cūku mēslu novietošanas vietu un citiem kaimiņu sadzīviskiem jautājumiem. Zirgi tiekot turēti priekam un tie jau ir pensionējušies.

Einārs
zirgu turētājs

Zirgi ziemas aplokā dzīvo ziemas mēnešus, ganību sezonas laikā tiek laisti ganībās blakus aplokos. 2 ķēves ir cienījamā vecumā un ar smagu ilgstošu enfizēmu. Zirgu īpašnieki nevēlas sniegt sīkāku informāciju, jo tā ir konfidenciāla.

Vēlējos informēt par izmisuma pārņemto kaimiņieni, to, ka pagājušo vasaru viņas rīcība nebija kompetenta griežot pušu ganu lentas, liekot zem mašīnas riepām skrūves. Kā arī šobrīd uz mūsu zemes vēljoprojām no pagājušā gada nespēj noņemt siltumnīcas un savu cūku un vistu mēslus met mūsu zemes daļā.

Aplūkojot “Bez Tabu” nosūtītos foto un video, Zirgu klīnikas vetārste norāda, ka atsevišķiem zirgiem ir apgrūtinoša elpošana. Šādos gadījumos dzīvniekiem labāk dzīvot brīvā dabā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dana Laizāne
Zirgu klīnikas nodaļas galvenā veterinārārste

Šādi slimiem zirgiem nepieciešams ne tikai svaigs gaiss, bet arī siens, kas ir bez putekļiem. Viņi nedrīkst saskarties ar organiskiem alergēniem, kas nāk no siena salmu putekļiem. Iespējams, ka ēd sienu no ruļļa, kas ir putekļains. Āra apstākļos nav tik vienkārši nodrošināt, lai saņemtu šo “labo” sienu. Ieteiktu iztīrīt teritoriju, kad būs tāda iespēja. Tagad, kad viss atkūst, droši vien tas ir krietni grūtāk.

Nemitīga mīcīšanās pa izkārnījumiem esot salīdzinoši nebūtiska, ja vien tiek nodrošināta sausa guļvieta, kur atpūsties.

Gada sākumā teritorijā viesojušies arī Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki. Novietne un zirgi reģistrēti. PVD inspektori objektu apsekojuši un būtiskus pārkāpumus nav konstatējuši.

Mareks Samohvalovs
Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāvis

Teritorijā ir nojume, tā gan ir improvizēta, bet ir. Kad teritoriju apsekoja inspektori, zirgi labprātāk uzturējās ārpus nojumes. Domāju, ka šiem zirgiem nav tie sliktākie apstākļi. Protams, ka zirgi rada smakas, neērtības apkārtējiem. Par to saimniekam jārūpējas, lai tā nebūtu. Jārūpējas par tīrību un kārtību. Līdz šim šajā vietā problēmas nav bijušas.

Ja zirgu stāvoklis un dzīves apstākļi pasliktinās, atkārtoti jāvēršas pārtikas un veterinārajā dienestā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm