tv3.lv

“Uz ceļa notriekto lapsu nesavāc, bet iemet grāvī!” Dzīvnieku patversmes saimniece šokēta par ceļu uzturētāju nevīžību

2019. gada 5. decembrī 17:09

Jaunjelgavas šosejas posms Ķekavas pagastā. Autoceļa vidū redzamais asiņu pleķis liecina, ka te notriekts dzīvnieks. Satiksmei draudu nav, taču bažas raisa cits fakts, proti, grāvmalā iemestais lapsas līķis.

Šosejas ceļmalā tiekamies ar netālu esošās dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” saimnieci. Braucot uz patversmi, Danuta visai bieži pamana, ka šajā ceļa posmā uz asfalta nekustīgi guļ dzīvnieku ķermeņi. Tomēr viens no gadījumiem šokē.

“Ir valstī kārtība, kādā tiek savākti šie te dzīvnieku līķi. Kā zinām, mūsu sabiedrība ļoti satraucas par bojāgājušajiem dzīvniekiem. Un es piezvanīju pašvaldības policijai, kas nodeva atbildīgajiem dienestiem šo informāciju, un rezultātā it kā tika paziņots, ka šis dzīvnieks ir savākts. Paldies Dievam, viss ir ļoti skaisti… Un, ko mēs redzam, ka šis dzīvnieks ir iemests grāvī.”

No vienas puses, ceļš ir atbrīvots no potenciāla drauda satiksmei, bet, no otras puses, pieļauta neadekvāta un, iespējams, pat arī sodāma rīcība. Notriektais kūmiņš drīz vien sāktu pūt un smirdēt, taču patversmes vadītāja nolemj to nepieļaut, neraugoties uz noteikto kārtību.

“Bet kāds naudiņu jau ir iekasējis par šo pakalpojumu, jo uz P85 līķus vāc “Latvijas Valsts ceļi”. Tā ir valsts iestāde, kas ir atbildīga par šo te dzīvnieku līķu iznīcināšanu un legālu savākšanu, nevis izmešanu grāvī. Un ar šo mēs saskaramies ne pirmo reizi, un šie nav tikai savvaļas dzīvnieki, šie ir arī mājdzīvnieki – suņi ar mikročipiem, kas tiek ievilkti dziļāk krūmiņos. Tātad vismaz 10 gadus mēs cīnāmies ar šo problēmu, lai dzīvnieku līķi tiktu utilizēti normāli, tātad – likumā noteiktā kārtībā.”

Par katru savākto notriekto dzīvnieku pienākas atlīdzība, proti, valsts sedz izmaksas, kas saistītas ar zvēru līķu savākšanu no autoceļiem. “Mežavairogu” saimniece uzskata, ka notriektajiem dzīvniekiem nav jāpaliek uz autoceļiem, lai sapūtu, tāpēc atbildīgajiem dienestiem ir jāveic savi pienākumi.

Tikmēr “Latvijas Valsts ceļos” “Bez Tabu” uzzina, ka šādos gadījumos rīcību nosaka noslēgtais līgums ar ceļu uzturētājiem. Uzņēmuma pārstāve Anna Kononova norāda, ja autovadītājs, braucot pa valsts ceļu, ir konstatējis, ka uz ceļa atrodas nobraukts dzīvnieks, ir jāzvana uz diennakts tālruni 80005555. Zvanītājam jāizklāsta, kur pamanīts notriektais dzīvnieks. LVC šo informāciju nodod “Latvijas Autoceļu uzturētājam” (LAU), kas ir atbildīgs arī par beigto dzīvnieku savākšanu no autoceļiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jā, mēs saņēmām šādu informāciju, ka uz ceļa ir notriekts dzīvnieks. Veicām apsekošanu, un apsekošanas laikā tika konstatēts, ka šī dzīvnieka nav vairs. Ka tas neatrodas uz autoceļa brauktuves. Tas droši vien ir saistīts ar to, ka ir arī godprātīgi autovadītāji, kas acīmredzot paši ir veikuši šī te dzīvnieka novākšanu no autoceļa,”  norāda LAU pārstāve Sigita Audere.

LAU pārstāve arī pieļauj, ka ceļu strādnieks nav pamanījis uz Jaunjelgavas šosejas notriekto un zālē iemesto lapsu.

Citos gadījumos par viena notriekta dzīvnieka savākšanu no ceļa un aizvešanu utilizēšanai LAU saņem nepilnus 60 eiro.

Dzīvnieku patversmes vadītāja uzskata, ka arī meža dzīvnieki pēc to notriekšanas ir pelnījuši cieņpilnu attieksmi, nevis sapūšanu grāvī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm