tv3.lv

Žūpības cena! Govis mirst mokošā nāvē, jo uzraugiem dzert grādīgo ir svarīgāk

Nolaidības un cietsirdības dēļ saimniecībā Priekuļu novadā iet bojā 16 govis. Saimniecības īpašniece ir sirmgalve cienījamā vecumā, kura, kā secina uzraugošā iestāde, nav spējīga parūpēties par teju 100 govju ganāmpulku. Savukārt saimniecības strādnieku prātus nereti nodarbina alkohola lietošana, nevis rūpēšanās par dzīvniekiem, skaidro Pārtikas un veterinārajā (PVD) dienestā.

2017. gada 25. janvārī 19:44

Šī gada janvārī saimniecībā “Jaunauduļi” PVD darbinieki pēc iedzīvotāju ziņojuma konstatējuši 10 govju līķus. Vēl seši dzīvnieki iemidzināti, jo novārdzināti tiktāl, ka neesot bijis iespējams glābt dzīvības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saimniecības īpašniece ir 80 gadus vecā Natālija Bārbale, kura, kā skaidro uzraugošā iestāde un kaimiņi, nespēj gādāt par teju 100 govju ganāmpulku. Agrāk kārtību uzraudzījis vīrs, tomēr pirms diviem gadiem viņš guldīts zemes klēpī, un rūpēties par lopiņiem uzticēts strādniekiem.

Paši cilā pudeles, bet dzīvnieki no slāpēm mirst!

Tiesa, rūpēšanās par dzīvniekiem ir nosacīta, jo strādnieki redzēti tādā alkohola reibumā, ka drīzāk viņiem vajadzīga lielāka palīdzība nekā dzīvniekiem, stāsta PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis, kurš informē par pārkāpumu kopumu, kas, visdrīzāk, nogalinājis lopus.

Mārcis Ulmanis, PVD pārstāvis

Uzzinājām, ka dzīvnieki vairākas dienas nav dzēruši. Kūtī atradām dzīvniekus agonijas stāvoklī, kuriem netika sniegta nekāda palīdzība. Ņemot vērā apkārtējās vides apstākļus, kad ārā 20 grādu sals un vējš, dzīvniekiem nebija, kur apgulties, bet govij ir jāguļ. Bet tur pat nebija pakaišu, pat ne kūtī. Tie nav normāli apstākļi.

Eksperts apšauba, ka arī barošana bijusi pietiekami efektīva. Tāpat, ierodoties saimniecībā, strādnieki bijuši alkohola reibumā. No neoficiāliem avotiem zināms, ka darboņiem atņemtas transportlīdzekļu vadītāja apliecības par sēšanos pie stūres alkohola reibumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

To, ka iedzeršanas problēma šeit ir aktuāla, apliecina arī uzrunātie kaimiņi, kuri, tāpat kā PVD pārstāvis, šā iemesla dēļ apšauba strādnieku spēju pienācīgi rūpēties par brūnaļām.

“Džeki ir “alkāni”. Droši vien bija “nodevuši uguņus”, svinot Jauno gadu, un aizmirsa par govīm. 10 govis vienlaikus nevar nomirt. Viņas tur sākušas mirt sen atpakaļ, līdz ar to man jāvaicā – cik bieži kāds gāja uz kūti?” sašutis ir kaimiņš.

PVD pārstāvis M. Ulmanis skaidro, ka, vizuāli novērtējot, pirmie lopi miruši jau vairākas nedēļas pirms dienesta pārstāvju ierašanās. Beigto dzīvnieku ķermeņi neesot nošķirti no veselajiem.

“Arī cilvēki, kuri par dzīvniekiem rūpējās vai nerūpējās, bija diezgan savdabīgā stāvoklī. Viņiem pašiem par sevi vajadzēja parūpēties,” teic PVD pārstāvis.

Lopu īpašnieces versija

Saimniecības īpašniece Natālija Bārbale dzīvnieku nonāvēšanā vaino kaimiņu, kurš atslēdzis ūdens padevi no sūkņa, kas atrodas uz kaimiņa zemes, līdz ar to neesot bijis iespējams dzirdīt lopus.

Ganāmpulka īpašniece

Viņš ir vainīgs! Neviens cits! Es jau šodien tiesā iesniedzu dokumentus par zaudējumu piedziņu! Kā var tā rīkoties? No kura laika ūdens ir privātīpašums?

Kaimiņš nenoliedz, ka atslēdzis ūdens padevi no sūkņa, tomēr informē, ka to izdarījis jau novembrī, turklāt par šādu soli brīdinājis kundzi krietnu laiku iepriekš. Viņš uzskata, ka sieviete meklē attaisnojumus savai nolaidībai pret dzīvniekiem.

“No tās ūdens ņemšanas vietas pat desmit govis nevar padzirdīt, kur nu vēl simts! Ja tā būtu vienīgā ūdens ņemšanas vieta, tad citādāk, bet ir arī upīte,” saimnieces pārmetumus komentē kaimiņš.

Gan PVD pārstāvis, gan kaimiņš norāda, ka allaž saimniece dzirdījusi lopus ar ūdeni no akas savā īpašumā, bet ziemā tā mēdz aizsalt, vai no upes, tomēr traktortehnika, kas piegādājusi ūdeni, sabojāta pēc tam, kad strādnieks alkohola reibumā iebraucis grāvī. Pēc problēmas apzināšanas PVD Ziemeļvidzemes nodaļas priekšnieks un pašvaldība sagādājuši ūdeni pietiekamā apjomā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kad ūdeni atveda un izlēja, pagāja burtiski minūtes, līdz to tonnu ūdens izdzēra. Tas vien liecina par slāpēm. Govs dienā var izdzert 30 līdz 50 litrus ūdens, vasarā pat 100 litrus. Ja mēs skatāmies, cik liels ir ganāmpulks un dzirne, bet tai pat laikā strādnieki mums pasaka, ka vienreiz dienā to pielej, tad tādam skaitam dzīvnieku šie 40 litri ir nekas. Pirmie stiprākie padzersies, bet pārējiem atliek vien noraudzīties, kā snieg sniegs,” par ūdens trūkumu stāsta PVD pārstāvis.

Arī iepriekš kaimiņi brīdinājuši atbildīgo institūciju par nolaidību pret dzīvniekiem saimniecībā, tomēr vien pēc redzētā šoziem, konsultējoties ar saimnieci, lopi nu pārdoti cita, gādīgāka saimnieka pārziņā.

Tāpat Valsts policijā ierosināta krimināllieta par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm